Home » Bez kategorii » PoczytajMY

PoczytajMY

Podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu PoczytajMy

W ostatnią środę nad brzegiem Konotopy odbył się piknik czytelniczy podsumowujący realizowany w naszej szkole przy wsparciu Centrum Edukacji Obywatelskiej program edukacyjny PoczytajMy.

W ramach programu siódmoklasiści działający w szkolnym klubie czytelniczym samodzielnie przygotowali i przeprowadzili szereg spotkań czytelniczych dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klasy drugiej. Początkowo były one prowadzone online, po powrocie do szkoły zaś przybrały formę warsztatów stacjonarnych. W czasie spotkań starsi uczniowie czytali młodszym fragmenty powieści ,,Pax” Sary Pennypacker  oraz organizowali różnego rodzaju zabawy literackie i edukacyjne. Drugoklasiści z zaangażowaniem i ciekawością rozwiązywali przygotowane przez kluby czytelnicze nawiązujące do treści książki ćwiczenia interaktywne dotyczące świata zmysłów zwierząt i ludzi, podążali śladami bohaterów powieści, próbując wydostać się z literackiego escape roomu, pracowali metodą stacji, wcielając się w botaników, tropicieli i specjalistów od odgłosów zwierząt, brali udział w turnieju przyrodniczo-czytelniczym oraz podchodach literacko- przyrodniczych. Każde ze spotkań okazało się dla wszystkich wielką przygodą.

Członkowie klubu czytelniczego wzięli również udział w prowadzonych przez Agatę Romaniuk (pisarkę i reportażystkę) warsztatach, których celem było zapoznanie z warsztatem pisarki oraz technikami budowania zabaw opartych na książkach.

Podsumowaniem realizacji programu był zorganizowany w centrum miasta piknik czytelniczy. Jego celem było promowanie czytania w przestrzeni miejskiej oraz pokazanie, że punktem wyjścia do radośnie spędzonego czasu i budowania relacji może stać się książka.